“Gulca Katliamı” Şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız….

Kamuoyunun bilgisine;

Günümüzden tam 24 yıl önce bir Ramazan ayı Kadir Gecesi’nde geceyi idrak amacıyla bir araya gelen birkaç masum Doğu Türkistanlı’nın evine gece yarısı baskın yapan despot Çin idaresi evde bulunanları derdest etmekle kalmamış, götürüldükleri karakolda akla hayale gelmeyecek işkencelere tabi tutmuştu. Olaydan haberdar olan gençlerin gece vakti karakol önünde toplaması üzerine şiddet uygulamakta sınır tanımayan Çin Komünist Parti (ÇKP) militanları halkın üzerine -30 derecede tazyikli su sıkmış, gençler arasından yakalayabildiklerini tutuklamıştır. Tutuklanan gençlerin akıbetini merak eden halkın 5 Şubat 1997 günü karakol önünde toplanması üzerine orantısız güç kullanan Çin kolluk kuvvetleri toplanan kalabalığın üzerine rastgele ateş açmaktan da imtina etmemiştir.

Tarihe “Gulca Katliamı” olarak geçen olay, ÇKP’nin gayr-i insani tutumu dolayısıyla 1949 yılındaki Komünist işgal sonrası Doğu Türkistan’daki en kapsamlı ayaklanmalardan birine dönüşmüştür. 5 Şubat sonrası da devam eden olaylarda en az 100 Doğu Türkistanlı şehit edilmiş, olaylarda yüzlerce insan ağır yaralanmış, ayrıca 4000’denfazla insan da gözaltına alınmıştır. Tutuklananların muhatap olduğu uygulamalar insanlık adına utanç verici boyutlara ulaşmıştır.

Göstermelik mahkemelerde 200’den fazla Doğu Türkistanlı’nın ölüm cezasına çarptırıldığı, 90’ının da müebbet hapse mahkûm edildiği olayların dış dünyaya aksettirilmemesi için ÇKP tarafından Gulca şehrine tam bir karartma uygulanmış, tam bir askeri rejim kurularak şehirdeki kuvvetlere ek olarak 40.000’den fazla askeri birlik şehre konuşlandırılmıştır. Gulca Katliamı’nın bağımsız komisyonlar tarafından araştırılmasına dair tüm girişimler günümüze kadar ÇKP tarafından reddedilmiştir.

Bundan tam 24 yıl önce şehadet şerbetini içen kardeşlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, ÇKP yönetiminin insanlık dışı uygulamalarında sınır tanımayan günümüzdeki uygulamalarını da bir kez daha şiddet ve esefle kınıyor, insan haklarına saygılı olan tün dünya devletlerini, ulusal ve uluslararası insan hakları savunucuları ile sivil toplum kuruluşlarını ÇKP yönetimini telin ve protesto etmeye davet ediyoruz.

Şehitlerimizi unutmayacak ve unutturmayacağımızın kararlılığını kamuoyuna saygı ile bildiririz…